Varmt välkommen tillbaka på ytterligare en kurs i forskajak! Vi ser fram emot att ta med dig ut i forsarna igen och hjälpa dig utveckla din paddling.
Vi gör flera turer i klass två och tre-forsar av olika karaktär, repeterar och finslipar teknik. Vi surfar och tränar eskimåsväng. Du får såklart paddla i lite mer utmanande forsar på den här kursen i forskajak och vi tränar också på att hitta bästa linjen och att ta hand om varandra i forsen. Vid första dagens slut har du gott om tid att bada i den vedeldade bastun och umgås innan middagen serveras. Vi ser fram emot att paddla med dig igen!
Efter en god natts sömn och en härlig frukost är det äntligen dags. Vi startar dagen med att paddla ned från det berömda picknickbordet en bit utanför Dala-Floda. Väl nere på älven repeterar vi teknik i det strömmande vattnet. Vi paddlar ut och in i bakvatten och traverserar över strömmen. Sen gör vi den härliga turen nedför Skålforsarna och letar efter någon fin liten våg att surfa på. Innan vi tar upp för en hemlagad lunch så övar vi på att rolla. På eftermiddagen väljer vi en annan bra paddelsträcka lite beroende på önskemål och vattennivå. Det blir en skön eftermiddag i forsarna där din erfarne instruktör ser till att din teknik förfinas. Innan din middag serveras finns tid för att njuta av bad i vedeldad bastu intill vattnet.
Idag ser vi till att du får utmana dig själv lite mer! Vi paddlar något större forsar och hittar lite kluriga linjer. Du får träna på att surfa och vi kämpar på med rollen. Vi jobbar med säkerhet och tränar på att ta hand om varandra i forsen. Det blir också en god värmande hemlagad lunch och gofika.
För att vara med på vår fortsättningskurs i forskajak vill vi att du ska ha gått en grundkurs i forspaddling. Det räcker tyvärr inte att vara en bra långfärdspaddlare. Du behöver ha lärt dig att traversera och paddla in och ut i bakvatten med rätt teknik, och ha paddlat i forsar med forskajak. Du behöver dock inte ha allt färskt i minnet, vi repeterar allt innan den första forsturen.
Hitta ett datum för din kurs och boka sen genom att maila till: inka@farawayadventures.com eller ring: 073 814 0570. Vi behöver namn, epost och mobilnummer.
Det går utmärkt att paddla packraft på vår fortsättningskurs i forskajak. Om du vill lånar du en forskajak ena dagen, eller så paddlar du packraft båda dagarna.
Läs också om våra andra kurser i forskajak:
Läs gärna om vår forspaddlingsresa i Nepal. Den passar dig som har gått kurs i forskajak, och vill uppleva det härliga landet Nepal och utveckla din paddling.
Läs gärna mer om oss som gärna vill lära dig paddla
Läs ett reportage om oss och våra kurser.
Läs om hur vi hanterar Covid-19 och vad som gäller vid avbokning.
Familjärt, inspirerande och tryggt! Pedagogisk undervisning med bra upptrappning. Kommer garanterat tillbaka!Vanilla Aminoff
Hög kompetens, god service och varmt välkomnande. Rekommenderar starkt!Alexander Stjernberg
Riktigt kul! Jag lärde mig mer än jag trodde. Spännande med klass III-forsar och kul att jag lyckades rolla en gång!Tom Andersson
Fantastiskt mysig och lärorik helg. Lärt mig massor och skrattat mycket!Simon Thorsell
Jätteuppskattat med de hemlagade luncherna, det var supergott!Fredrik Öhrby
Varmt välkommen att följa med på denna resa!
Du bokar in dig genom att fylla i formuläret. Eller ring, på kontorstid, på 073 814 05 70
Varmt välkommen att följa med på denna resa!
Du bokar in dig genom att fylla i formuläret. Eller ring, på kontorstid, på 073 814 05 70
För att du enkelt ska kunna se vilka resor som passar just dig har vi delat in dem i svårhetsgrad mellan 1-3.
NIVÅ 1: Du behöver inte anstränga dig så mycket fysiskt. Det räcker med en bra grundkondition.
NIVÅ 2: Du behöver ha god kondition och i vissa fall vara beredd på att våga sånt du kanske inte gör hemma.
NIVÅ 3: Du behöver ha god kondition och i vissa fall speciella kunskaper. Det är också nödvändigt att du är medveten om de risker expeditionen kan innebära.
Stäng